Siyah Nokta Bakımı
Siyah Nokta Bakımı

Siyah Nokta Bakımı

 

Bu noktalar, tıkalı kıl foliküllerinden dolayı cildinizde görünen küçük şişliklerdir. Bu lekelere siyah nokta denir çünkü yüzeyi karanlık veya siyah görünür. Aslında bunlar genellikle yüzde oluşan hafif bir sivilce türüdür ancak sırt, göğüs, boyun, kollar ve omuzlarda da görülür.

 

Koyu renklerinden dolayı siyah noktaların cilt üzerinde tespit edilmesi kolaydır. Acı verici olmasalar da hafifçe büyürler, sivilce gibi iltihaplanmazlar. Sivilce, bakteri kıl folikülündeki tıkanıklığı istila ettiğinde kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olur.

 

Siyah Noktalar Neden Olur?


Siyah nokta, cildinizdeki kıl foliküllerinin açılmasında tıkanma meydana geldiğinde oluşur. Her folikül bir saç ve yağ üreten bir yağ bezi içerir. Sebum adı verilen bu yağ cildinizi yumuşak tutmaya yardımcı olur. Ölü cilt hücreleri ve yağlar cilt folikülüne açılan boşlukta toplanır ve komedo olarak adlandırılır. Eğer cilt kapalı kalırsa, bu yumrular beyaz nokta olarak adlandırılır.

 

Bazı faktörler, akne ve siyah nokta oluşumuna neden olabilir:

 

  • Vücudun çok fazla yağ üretmesi.
  • Ciltte propionibacterium acnes bakteri birikmesi.
  • Ergenlik döneminde, regl sırasında veya doğum kontrol hapı alırken yağ üretiminde artışa neden olan hormonal değişikliklere maruz kalmak.
  • Kortikosteroidler, lityum veya androjen gibi bazı ilaçların alınması.

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014