Tırnak Batması Tedavisi
Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

 

Tırnak Batma Tedavisinden önce tırnak batması hakkında bilgi verelim, 

 

Yaralanma, uygun olmayan ayakkabı kullanımı, genetik faktörler gibi nedenlerden ortaya çıkabilen tırnak batması yetişkinler de de çocuklarda da görülebilmektedir. Cerrahi müdahalenin dışında  tel veya bant uygulamasıyla çok kısa sürelerde tedavi gerçekleştirilebilmektedir.

 

Tırnak batmasının ortaya çıkarabileceği riskler mevcuttur. Bunun için vakit kaybetmeden uzmanlar tarafından tedavi uygulanması gerekmektedir. 

 

Aksi takdirde deri altına yerleşen tırnak belli bir süreden sonra iltihap oluşumuna neden olmaktadır.

 

 


Tırnak Batması Belirtileri Var mıdır Varsa Nelerdir?

 

Evet bazı belirtiler mevcuttur. Tırnak çıkarken tek ya da iki kenardan birden baskı yapabilmektedir. Tırnakta batma belirtisi kesilme hissi, ödem, yanma, ağrı veya iltihap ile kendini gösterebilir. Tırnak batması üzerinden ne kadar çok süre geçerse tırnağın üzerine kapanan doku ve deri miktarı artacağından dolayı hissedilen acı ve ağrı düzeyi de aynı oranda artacaktır.

 

Tırnak Batmasını Önlemek İçin Neler Yapabilirim?

 

El ve ayak tırnaklarınızın kesimine özen göstermeniz gerekmektedir. Tırnakların çok kısa ve derinden kesilmesi doğru değildir. Kesilen tırnakların kenarları sivri ve keskin olmamalıdır bunu sağlamak için törpü kullanılabilir. Ayakkabı seçerken sivri ve ayağınızı sıkacak ayakkabı modellerinden uzak durmanız önerilmektedir. Ayak temizliği de batmayı etkileyen faktörlerden biridir. Çünkü ayak terlemesi deriyi yumuşatır ve tırnak batmasına uygun ortam sağlar.

 

Tırnak Batması Sadece Ayaklarda Mı Oluşmaktadır?

 

Hayır. Genellikle ayaklarda oluşsa da el tırnaklarında da bu ihtimal mevcuttur.

 

Tırnak Batması Tedavisi Kalıcı mıdır?

 

Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen operasyonlardan sonra tırnak batması tamamen iyileşecektir. Fakat bir daha tekrarlanıp tekrarlanmayacağı sizin doktorun verdiği talimatlara uyup uymadığınıza ya da genetik faktörlerinize bağlıdır.

 

Tırnak Batması İltihaba Neden Olur Mu?

 

Tırnak batması başladığı zaman itibari ile gerekli müdahale yapılmadığında enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Rahatsızlığın yaşandığı alanda bir zaman sonra irin oluşumu meydana gelir ve bu irinler de enfeksiyon taşıdığından çok daha farklı alanlara yayılabilir.

 

Tırnak Batması İçin Ne Tür Önlemler Alınabilir?

 

Tırnak batmasının hiç olmaması ya da tedavi sonrasında tekrarlamaması için belli başlı alışkanlıkları değiştirmek, ayak sağlığına önem vermek ve tırnak besleyici ürünlere önem vermek gerekiyor.

 

Tırnak Batması Tedavisi Evde Yapılabilir Mi?

 

Tırnak batması tedavisi önem verilmediğinde ya da bilinçsizce hareket edildiğinde çok daha ağrılı bir sürecin başlamasına neden olabilir. Bu nedenle doktora gidilmesi önemli bir konudur. Ancak doktora gitmeden önce çeşitli ayak bakımlarını yapmayı ihmal etmemek gerekiyor.

 

Tırnak Batması Tedavisi Uygulamaları Neler?

 

Tırnak batması tedavisi sırasında uygulanan yöntemler ortaya çıkan sorunun şiddetine göre yöntemler belirlenmektedir. Hafif, orta ve ileri ya da kronik seviye olmak üzere değerlendirilmektedir.

 

Tırnak Batması Tedavisinde Ek Uygulamalar Neler?

 

Gerekli görüldüğü durumlarda jel tırnak uygulaması ya da kozmetik uygulamalara başvurulabiliyor.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014